Tel: +36 70 229 3095

Vizes fal utólagos szigetelése injektálással

Mért vizesedik a házam fala? Mutatjuk a megoldást!

A régebben épült házaknál épületeknél gyakran látható a falak alsó részén vizesedés. A vizesedés számos módon nyilvánul meg. A frissen vizesedő fal általában sötétebb színtónusú mint a fal felső része. Komolyabb vizesedés esetén már nem csak szín elváltozás látható hanem a fal rétegeinek meglazulása, felpúposodás, hólyagosodás is. Ha nem kezeljük, akkor ezeken a területeken megjelennek az úgynevezett sóvirágok is. Hosszabb idő esetén egyéb körülmények hatására ezeken a területeken idővel penészgombák is megjelenhetnek.

Mi okozza a vizesedést?

A vizesedést a talaj és a felette lévő száraz anyag (fal anyaga) közötti eltérés okozza. A fal szerkezetében hajszál repedések futnak, melyekben a kapilláris hatás miatt a víz a gravitáció ellenében felfelé hatol. A nedvességet felveszi a fal száraz anyaga. Az átnedvesedett részről a hajszálrepedéseken át a víz tovább hatol egyre feljebb az újabb száraz rész felé.

A fal külső felületén a víz elpárolog és a vízben feloldott anyagok kikristályosodnak. Ez a sóvirág effektus. A só ugyanakkor felveszi és megtartja a víz egy részét, ezért további vizesedés valamint a penészedés katalizátora is lehet.

Milyen kárt okozhat a fal vizesedése?

Az előzőekben két fontos dolgot említettünk meg. Az egyik a sóvirág, a másik a penészgomba. Mindkettő rendkívül káros.

A sóvirágok a víz által a talajból és a fal rétegeiből feloldott kémiai elemeket tartalmaznak. Ezek a fal felszínen koncentrálódnak. Ezek a kémiai elemek azután elkezdi átalakítani a fal szerkezetét, amitől az részlegesen meggyengülhet.

A penészgombák szeretik a párás nedves felületeket, különösen akkor, ha olyan kémiai elemek is jelen vannak, amelyek az életben maradásukat és a szaporodásukat is segítik. A penészgombák nem csak a felületen vannak jelen, hanem a levegőbe is bekerülnek. A levegőbe kerülő penészgomba spórákat az emberek és háziállatok is belélegzik. Egy bizonyos koncentráció felett és huzamosabb időt eltöltve ilyen környezetben a penészgomba már komoly veszélyt jelent az egészségre. Emiatt rendkívül fontos, hogy a penészesedés oka mielőbb megszüntetésre kerüljön.

Hogyan szüntessük meg a fal vizesedését?

A fal vizesedését első lépésként a feltárással kezdjük el. A vizes vakolat rész lebontása után láthatóvá válik a fal szerkezete és láthatóvá válik a fal szerkezetet ért vizesedés mértéke. Ez után lehet elkezdeni a legjobb illetve leggazdaságosabb megoldás keresését.

A megoldás a vizes fal talajvíz elleni utólagos szigetelése.

Milyen falszigetelési megoldást válasszak?

Többféle falszigetelési eljárást is kidolgoztak az eltelt évek során.

Létezik a fal átvágásos módszer, amikor a falat teljes szélességében átvágják kis szakaszonként és az így keletkezett résbe valamilyen szigetelő lemezt helyeznek el. Ennek a módszernek több változata is létezik. Ennek hátránya az, hogy rendkívül idő igényes és rendkívül nagy kosszal jár. A munka elvégzéséhez ki kell költözni a helyiségből hosszabb időre is, ameddig a fal visszavakolásra nem kerül.

Másik megoldás a fal vegyi szigetelése injektálásos módszerrel. Ebben az esetben a falakba kívülről vízszintesen megfelelő távolságra lyukakat fúrnak, amelybe beinjektálják a szigetelőanyagot. Ez a szigetelőanyag a lyukaktól oldalirányban szétterjed (részben a kapilláris hatást kihasználva), és egy összefüggő szigetelőréteget képez ezzel elzárva a felfelé vezető hajszál ereket a víz elől. Emiatt a talajvíz nem tud felfelé áramolni a továbbiakban. A szigetelés fölötti részen a fal fokozatosan kiszárad.

A megoldás előnye az, hogy a fúrás nem érinti a belső falfelületet így a szobában nem keletkezik kosz és por. Emiatt nem szükséges kiköltözni sem a helyiségből.

A mai modern szigetelőanyagok a lehető legkevesebb káros vegyi anyagot tartalmaznak. Ezek az anyagok ráadásul benne maradnak a fal szerkezetében, ami fölé még a vakolat réteg és a festék réteg is felkerül. Így az egészségre egyáltalán nem veszélyes és az egyik legbiztonságosabb megoldás.

Ezek a szigetelő anyagok akár 20-40 évig is biztosítják a fal talajvíz elleni szigetelését. Így kellően gazdaságos megoldást jelent.

A kiszáradt falra modern lélegző vakolat kerül, ami a maradék párát is segít a falból eltávolítani.

A végeredmény egy száraz és biztonságos falfelület lesz. Kívül-belül.

Phone icon
+36 70 229-3095